Top

Reformer

Pilates Reformer Nedir?

Pilates kurucusu Joseph Pilates tarafından icat edilen reformer, üzerine düz bir platform bulunan ve çerçeve içindeki tekerlekler üzerinde ilerleyen ve taşınan yatay bir çerçevedir. Taşıyıcı, reformerin bir ucuna bir dizi yay ile tutturulmuştur. Taşıyıcılar çerçeve boyunca itildiğinde veya çekildiğinde yaylar farklı direnç seviyeleri seçenekler sunar. Taşıyıcının üzerine bir uygulayıcıya, arabayı iterken veya arabayı çekerken reformcunun ucundan kaymasını önleyen omuz blokları vardır.

Reformerin ucunda ayak çubuğu olarak adlandırılan ayarlanabilir bir bar bulunur. Ayak çubuğu, bir uygulayıcı arabayı hareket ettirdiği için ayaklar veya eller tarafından kullanılabilir. Reformerin ayrıca çerçevenin üst ucuna tutturulmuş tutamakları olan uzun kayışları vardır.

Taşıyıcıyı hareket ettirmek için bacaklar veya kollarla çekilebilirler. Vücut ağırlığı ve yayların direnci, taşımayı daha fazla veya daha zor hareket ettiren şeydir. Reformcular parçalar farklı vücut ölçüleri için ve farklı seviyelerde beceri için ayarlanabilir.

Nasıl kullanılır?

Reformer hakkında en iyi şeylerden biri de çok yönlülüğüdür. Egzersizler; oturma, ayakta durma, kayışları çekme, ayak çubuğunu itme, ayak çubuğuna oturtulmuş, omuz bloklarına oturtulmuş, ek donanım, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli çeşitlemelerle yapılabilir. Başka bir deyişle, reformcu vücudun pek çok parçasını ve dinamizmini nispeten şık bir ekipmanla çok farklı şekillerde eğitebilir.

Her çeşit egzersiz uzunluğu, gücü, esnekliği ve dengeyi artırmak için reformcu üzerinde yapılır. Çoğu Pilates reformcu egzersizleri, arabayı iterek veya çekerek veya egzersize yayları yaylar tarafından çekildiğinde taşıyıcıyı sabit tutmakla ilgilidir.

Pilates Reformer Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Reformcu genel güç, esneklik, koordinasyon ve denge dahil olmak üzere Pilates’in tüm ünlü çıkarlarını sunar. Bunlar sırayla daha iyi duruş, zarif, etkili hareket gibi günlük yaşam iyileştirmelerine ve sırt ağrısı gibi fiziksel dengesizliklerle ilişkili ağrıların hafifletilmesini sağlar.

Reformer, kuvvet artırabilmek için esnekliği artırmak için harika olan tam menzil hareketini karşılayacak kadar büyüktür. Bacaklar veya kollar ile yayların, taşıyıcıların ve vücut ağırlığının direncine karşı itme ve çekme genel olarak kuvvet yaratmaktır. Egzersizler, güçlü kemikler oluşturmak için yeterli direniş ve hareket çeşitliliği sağlar. Reformer, eksantrik daralma için bir kurulumdur. Bu, Pilates’in bilindiği yıpranmadan uzun, kuvvetli kaslara ulaşmanın anahtarlarından biridir.

Değişken direnç seviyelerine ayarlanmış yaylar ile dönen bir arabanın istikrarsızlığı, çekirdek mukavemeti geliştiren ve daha iyi denge sağlayan her türlü denge zorluğunu sağlar. Bu daha fazla vücut ağırlığı uygulayıcı tarafından desteklenmesi gerektiği anlamına gelir ve gövde ve makine çekirdekten daha fazla kontrol edilmelidir.