Top

Manikür & Pedikür

Manikür Pedikür Neden Yapılmalıdır?

İletişim sırasında yüzümüzden sonra en önemli unsur ellerdir. Özellikle bir bayan için el ve ayak güzelliği, bakımlı olabilmenin şartlarından birisidir. Bunun için ise yapılması gereken manikür pedikür işlemleridir.

Manikür Ve Pedikür Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manikür pedikür aletleri, elden ele gezdiği için dezenfekte edilme işlemi çok önemlidir. Çünkü kan yolu ile geçebilecek birçok hastalık bulunmaktadır. Bu nedenledir ki kişilerin kendi aletleri ile işlem yaptırmaları daha doğru olacaktır.

Manikür yaptırma aralığının bir haftadan az olmaması gerekmektedir. Çünkü tırnakların uzaması ve tırnak etlerinin şeklinin bozulması bir hafta sonra gerçekleşmektedir.

Pedikür için ise 15 gün gibi bir zaman aralığı yeterli olacaktır. Bu zaman zarfında ayak bakımına da ihtiyaç duyulacaktır. Bunun için işlem öncesinde sıcak suda belli bir süre bekletilmelidirler.

El ve Ayak Bakımı Neden Önemlidir?

El ve ayak bakımı, sürekli kullandığımız ve her an göz önünde bulundurduğumuz ellerimizin daha sağlıklı olması için gereklidir. Ayrıca tüm mikroplar ellerden geçtiği için daima temiz ve bakımlı olmak hastalık riskini de azaltır.

Ayaklarımız ise tüm gün boyunca yükümüzü çektiği için yorgunluktan derisi sertleşen, ayakkabıların içerisinde tırnak batması, mantar, egzama gibi deri hastalıklarına yakalanan organlarımızdır. Bu nedenle her türlü ayak hastalıkları için belli zaman aralıkları ile ayak bakımının yapılması gerekmektedir. Bunun için de manikür pedikürişlemleri yapılmalıdır.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür işlemi için ilk önce var ise ojelerin temizlenmesi ve tırnak diplerine yumuşaması için krem sürülmelidir.

Bir taraftan hazırlanan sıcak suyun içerisine şampuan ve limon suyu sıkarak ellerimizi içerisinde birkaç dakika bekletmeliyiz.

Daha sonra tırnak etleri dip kısımlara ittirilir ve üst kısımda kalan ölü deri temizlenir.

Tırnaklar, tek bir yöne törpülenerek düzeltilir ve krem sürülerek masaj yapılır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Tırnak diplerine uygulanacak kremden sonra sıcak su içerisinde ayak derilerinin yumuşaması sağlanır.

Tırnak diplerinde bulunan ölü dokular ittirilerek temizlenir.

Tırnaklar törpülenir.

Krem sürülür.

Ponza taşı kullanılarak ölü hücreler temizlenir.

Manikür pedikür işlemleri belli aralıklar ile tekrarlandığı zaman el ve ayaklar daima bakımlı ve temiz olurlar.