Top

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon milisaniyelik atışlarla kıl folikülü içinde yer alan melanin renk maddesine ısı enerjisi gönderilerek kıl köklerinin zayıflatılarak yok edilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.   Sert, kalın ve koyu renkli kıllar ve açık tenlerde lazer epilasyon daha çok başarı sağlamaktadır.

Lazer Epilasyon Zararları Var Mı?

Lazer epilasyon zararlı mı sorusu bu tedavi yöntemini uygulamayı düşünen hemen herkes tarafından akla gelen ilk sorulardandır.  FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) tarafından kabul görmüş bir tedavi yöntemi olan lazer epilasyon işlemi sonrası geçici kızarıklıklar olması pek muhtemeldir. Birkaç saat sonrasında veya en geç ertesi gün herhangi bir kızarıklık kalmaz ve kalıcı rahatsızlıklar görülmez.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Hasta sırasıyla aşağıdaki aşamalardan geçer.

Lazer epilasyon yapılacak bölge 1 gün öncesinde kıl kökleri gözükecek şekilde traşlanır, fakat kesinlikle ağda yapılmaz.

Uzman ve hasta X ışınlarına maruz kalmamak için koruyucu gözlük takarlar. Ardından belirlenen bölge kalem yardımıyla işaretlenir.

Lazer cihazıyla baştan sona tarama yapılır.

İşlem süresi lazer epilasyon yapılacak bölgeye değişiklik göstermektedir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır?

Lazer epilasyon yöntemi ( 2 yıl ) düzenli regli görmeye başlayan ergenler dahil , gebeliği düşük riski taşımayan  bayanlarda ve kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde uygulanabilmektedir.

Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Yaptırmak Kısırlık Yapar Mı?

Lazer ışınları kıl kökünden ötesine gidemediği için yumurtalıklara ya da Genital bölgeye zarar vermez. Dolayısıyla Genital lazer epilasyon zararları olmadığı gibi kısırlık yapma riski de bulunmamaktadır.

Lazer Epilasyon Kanser Yapar Mı?

Lazer epilasyon radyasyon taşımaz. Oldukça basit ve kalıcı yararlar sağlayan lazer epilasyon yöntemi iç organlara temas etmeyen bir tedavi şekli olduğu için kişide kanser hastalığına yol açmaz.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılmaz?

Hamile veya hamile adayı olan bayanlarda ( RİSKLİ GEBELİKLERDE YAPILMAZ )

Kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde

Kalp pili kullanan kişilerde

Deri hastalığı ve cilt kanseri olan kişilerde lazer epilasyon yöntemi kesinlikle uygulanmamaktadır.

Sağlıklı Sonuçlar İçin Kaç Seans Gerekir?

Lazer epilasyon sonucunda sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için ortalama olarak 8 – 10 seans aralığında tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Lazer epilasyon yönteminin uygulanacak olan bölgeye ve kişinin fiziki yapısına göre bu seanslar uzayıp kısalabilmektedir. Yüz bölgesi için ortalama 6-8 seans yeterli olabilmekteyken; genital bölge, kol altı ve bacak gibi kısımlar için 4-8 seans uzmanlar tarafından yeterli görülmektedir. Erkeklerde göğüs, sırt ve omuz bölgeleri için ise sağlıklı sonuçlar için ortalama 10 seans gerekmektedir ve bu da toplam süre olarak yaklaşık 2 yıla tekabül etmektedir.