Diyetisyen Şule Sağlam
Diyetisyen Şule Sağlam, %100 burslu okuduğu İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden 2017 yılında mezun olmuştur. Yetişkin klinik ve poliklinik, toplu beslenme sistemleri, çocuk klinik ve poliklinik, menü planlama, yemek fabrikalarına danışmanlık gibi alanlarda faaliyette bulunmuştur. Daha önce devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve estetik merkezlerinde de çalışan Şule Sağlam, halen Diyetlif bünyesinde Estetik Line müşterilerine hizmet sunmaktadır.

Diyetisyen kimdir?
Üniversitelerin Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde en az 4 yıl süren eğitim ve öğretim görmüş, kişilerin antropometrik ölçümlerine, beslenme öyküsüne ve mevcut hastalık durumlarına uygun ağırlık denetimi, hastalıklara özgü beslenme, anne çocuk beslenmesi, çocuk hastalıklarında beslenme konusunda diyet tedavilerini yöneten, toplu beslenme sistemlerinde mutfağı ve mutfak çalışanlarını denetleyip iyileştirici çözümler üreten, hizmet verilen kitlenin özelliklerine uygun menüler planlayan, mutfak çalışanlarının hizmet içi eğitimlerinde görev alan, hastanelerde; kişilerin gereksinimlerine ve hastalık durumlarına yönelik tedavi edici diyetler planlayan ve takibini gerçekleştiren, yatan hastaların beslenme ve sağlık durumlarını takip eden sağlık personelidir. 

Beslenme neden önemlidir?
Beslenme, fizyolojik bir ihtiyaç olmasının yanı sıra psikolojik ve sosyal açıdan da günlük hayatımızın merkezinde olması sebebiyle kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için son derece önemlidir. Hal böyle olunca beslenme bizim için sadece ‘karın doyurmak’ şeklinde tanımlanamayacağı gibi ‘iyi beslenme’ ‘yeterli ve dengeli beslenme’ gibi kavramlar önem kazanmaktadır. Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi, vücut fonksiyonlarının devamlılığı, beslenmeye bağlı önlenebilir hastalıklardan korunabilmesi, iş yaşamında fiziksel ve zihinsel olarak verimliliğinin sağlanması, günlük olarak makro ve mikro besin öğelerinin yeterli ve dengeli alınması ve vücutta kullanılabilmesi ile mümkündür.

Beslenme durumunun kötü olması hangi hastalıklara yol açar?
Yetersiz ve dengesiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktiviteye bağlı olarak günümüzde obezite ve etken olduğu kronik hastalıklar hızla yayılmaktadır. Bu hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kişiye özel olarak planlanmış tıbbi beslenme tedavisi en önemli basamaklar arasındadır. 

Obezite
Hipertansiyon
Kalp ve damar hastalıkları
Tip II diyabet
Bazı kanser türleri
Sindirim sistemi hastalıkları (kabızlık, gastro-özefajial reflü vb.)
Karaciğer yağlanması ve bazı safra kesesi hastalıkları
Protein-enerji malnutrisyonu
Vitamin-mineral yetersizliklerine bağlı hastalıklar (Demir eksikliğine bağlı anemi, osteoporoz gibi kemik-eklem hastalıkları, iyot yetersizliğine bağlı guatr vb.)
Kemik-eklem hastalıkları (gut hastalığı vb.)
Diş çürükleri
Böbrek hastalıkları 
 Bilgi almak için formu doldurunuz.

CAPTCHA code
* Not: Gönderdiğiniz bilgiler kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır.